4 mity o pracy w służbie BHP

Z jakimi mitami o pracy w służbie BHP spotykamy się najczęściej?. Z jakimi przekonaniami czy ,,dobrymi radami” możesz spotkać się zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie edukacji, a czasami też i po uzyskaniu kwalifikacji?

Poznanie tych mitów pozwoli Tobie na uniknięcie rozczarowania i dobre przygotowanie się do wyzwań w pracy w służbie BHP.

Ukończę studia lub podyplomówkę z bardzo dobrymi wynikami, więc z łatwością znajdę zatrudnienie. Zrobię dodatkowy papier ,,na przydasię”.

Okazuje się, że każdego roku na rynku pracy pojawiają chyba już setki osób z takimi kwalifikacjami. Naprawdę rynek pracy jest nasycony i do rekrutacji staje kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Warto się wyróżnić dodatkowymi szkoleniami i certyfikatami czy kursami, tak by przekonać przyszłego pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.

Do tego od dawna mówi się, że  program na studiach jest przepełniony teorią, a o wielu tematach w ogóle się nie mówi. Więc musisz się liczyć z tym, że początki są bardzo trudne, gdyż absolwenci są nieprzygotowani do wyzwań z jakimi się zetkną.

Mój pracodawca i kierownicy na pewno mnie będą wspierali, bo przecież dbam o bezpieczeństwo.

Nie jest tak do końca. Spotkasz się z pracodawcami, którzy nie będą czynnie wspierali twojej pracy, dla nich zwrot BHP oznacza Bezpieczeństwo Hamuje Pracę. I to ich trzeba będzie motywować i mówić jak powinna być zorganizowana praca. Jest to niezwykle frustrujące i podcinające skrzydła.

Ale spotkasz się i z takimi pracodawcami, którzy kulturę bezpieczeństwa w swojej firmie stawiają bardzo wysoko. I tacy pracodawcy będą dla Ciebie wspierający i będzie to widoczne w zakładzie. W myśl zasady – przykład idzie z góry, przełoży się to na to, że pracownicy będą częściej dbali o bezpieczeństwo.

BHP to głównie szkolenia w zakładzie

Nic bardziej mylnego. Owszem będziesz robił szkolenia wstępne.

Ale obowiązki służby BHP są wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie służby bhp. Jest tam wymienionych 22 zadań. Szkolenia wstępne to tylko jeden z obowiązków. Jak się wczytasz w rozporządzenie, to przekonasz się, jak dużą trzeba mieć wiedzę, żeby sprostać tym obowiązkom. Dlatego trzeba ciągle pogłębiać swoją wiedzę i kompetencje.

To są trudne wyzwania, często rozstrzyganie trudnych kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dodatkowo to do Was pracownicy uderzają z pytaniami, a niekiedy z pretensjami i skargami.

Dodatkowy zarobek na szkoleniach okresowych

I tutaj też mamy pułapki.

Po pierwsze rynek szkoleń jest nasycony. Dla firm, które wchodzą na rynek, pozostaje tak naprawdę obniżanie ceny.

Ostatnio miałam taki przypadek, gdzie pracodawca chciał szkolenie okresowe dla jednego mechanika samochodowego. Zaproponowałam 200 zł, na co on oświadczył, że drogo, i że inna firma szkoleniowa zaproponowała cenę 70 zł. Pomyślcie – tyle godzin szkolenia za 70 zł?

Oczywiście inaczej to wygląda przy szkoleniach dla dużych grup. Takie szkolenia z biegiem czasu z pewnością będziecie organizować. Jednak trzeba pamiętać, że zdobycie takich zleceń wymaga pracy.

Ale w szkoleniach co innego jest bardzo trudne. Żeby szkolić innych trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę. Ja zajmuję się szkoleniami od 10 lat i prawie na każdym szkoleniu  pojawiają się pytania, które nigdy wcześniej nie padły. Także wiedza musi być naprawdę wszechstronna. I tu znowu wracamy to kwestii ciągłego samorozwoju.

4 pytania o szkolenia BHP

 

Zapoznaj się również z ofertą szkolenia wstępnego BHP dla nowo zatrudnianych pracowników.

 

 

 

 

1.Czy mogę przeprowadzić szkolenie wstępne BHP przed podpisaniem umowy o pracę?

NIE można, gdyż szkolenie BHP odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy oraz przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy. Najczęściej szkolenie przeprowadza się w pierwszym dniu zatrudnienia.

2.Ile jest ważne szkolenie wstępne?

Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w następującym odstępie czasu od szkolenia wstępnego:

– do 6 miesięcy dla osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami ( np. kierownik, mistrz, brygadzista)

– do 12 miesięcy w odniesieniu do pozostałych grup pracowników ( np. na stanowiskach robotniczych, pracowników administracyjno – biurowych.

3.Czy pracodawca może zorganizować szkolenie po godzinach pracy lub w wolną sobotę?

Jeżeli pracodawca zorganizuje szkolenie poza normalnymi godzinami pracy, wówczas czas szkolenia należy uznać za godziny nadliczbowe.

Natomiast w przypadku organizacji szkolenia w dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie z pięciodniowego tygodnia pracy, pracownik będzie miał prawo do odebrania dnia wolnego od pracy.

4. Czy muszę wziąć udział w szkoleniu okresowym po godzinach pracy lub w wolną sobotę?

Nawet  gdy szkolenie takie przypadnie poza godzinami pracy,  udział w szkoleniu bhp jest obowiązkiem pracownika.

Uff jak gorąco – groźne skutki pracy w wysokich temperaturach

Wielu z nas zmagało się w ostatnim czasie z pracą podczas upałów.

Praca w wysokich temperaturach może prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego bądź udaru cieplnego.

Odwodnienie powodowane jest utratą płynów na skutek pocenia lub niedostatecznego ich uzupełniania. Pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienia, suchości w ustach. Skutkiem odwodnienia jest zmniejszenie zdolności do pracy i wydłużenie czasu reakcji.

Wyczerpanie cieplne objawia się zmęczeniem, osłabieniem, zaburzeniami widzenia, zawrotami i bólem głowy. W efekcie występuje przyspieszone bicie serca, obfite pocenie, niepewny chód, bladość, a nawet zapaść.

Udar cieplny jest rezultatem załamania się mechanizmów termoregulacji. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, gdyż jest to stan zagrażający życiu. Objawy to: dreszcze, niepokój, rozdrażnienie, utrata przytomności, drgawki, zaczerwienienie twarzy, gorąca sucha skóra, zapaść, temperatura ciała przekracza 40°C.

Jakie są więc obowiązki pracodawcy w czasie upałów?

Pierwsza odpowiedź to oczywiście zimne napoje. Przysługują one pracownikom między innymi:

  1. gdy temperatura otoczenia przekracza 25 st. C – przy pracach na otwartej przestrzeni
  2. gdy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C ( np. w biurze)

Dla pracowników wykonujących pracę w takich warunkach wystarczające jest zapewnienie wody butelkowanej.

I co ważne: woda musi być dostępna nieodpłatnie w ciągu całej zmiany roboczej i w ilościach zaspokajających potrzeby pracowników. Nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za napoje.

Kolejną możliwością jest skrócenie czasu pracy lub wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy. Jednak jest to tylko dobra wola pracodawcy, jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, to musi pamiętać, że pracownikom należy się wynagrodzenie w pełnej wysokości. Natomiast dla pracowników wykonujących prace biurowe – dobrym rozwiązaniem jest umożliwienie wykonywania pracy zdalnej.

A co z klimatyzacją w pomieszczeniach? Czy jest obowiązkowa?

Pracodawca w miarę swoich możliwości powinien dążyć do obniżenia temperatury na stanowiskach pracy.  Może w tym celu stosować np. rolety, wyposażyć pomieszczenia w wentylatory, zamontować klimatyzację. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie.